Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

inMY [______You tube Facebook

View Votes View Voting List


19th Anchor Sumathi Awards, 2014
Nominees


Best Tele Drama Serial

  • Best Tele Drama Serial
  • Boralu Para - SLRC
  • Appachchi – Bandula Ekanayake/H D Premasiri/Bandara Ahaliyagoda/Channa Fernando (Swarnawahini)
  • Agni – Janaka Siriwardena (TV Derana)
  • Ihirunu Kiri – Kumara Waduress (SLRC)

Best Tele Drama Director

  • Janaka Suranjith – Boralu Paara (SLRC)
  • Ananda ABeynayake – Appachchi (Swarnawahini)
  • Ajith Lokuge/Thilna Boralessa – Agni (Derana)
  • Sanjaya Gunawardena – Ihirunu Kiri (SLRC)

Best Tele Drama Actor

  • Wasantha Kumarasiri – Boralu Paara (SLRC)
  • Nihal Fernando – Taru Keta Ahurak (SLRC)
  • Jackson Anthony – Appachchi (Swarnawahini)

Best Tele Drama Actress

  • Himali Sayurangi – Tharu Kata Ahurak (SLRC)
  • Paboda Sandeepani – Boralu Paara (SLRC)
  • Mutu Taranga – Ihirunu Kiri (SLRC)

Best Single Episode Tele Drama

  • Tithai Me Bath – Anura Deshapriya Wijesinghe (SLRC)
  • Tin Patawu – Mohan J Ranganath (SLRC)
  • Kenthiya – Ananda Abeynayake (SLRC)

Best Tele Drama Script

  • Rasika Suraweera Arachchi – Boralu Paara (SLRC)
  • Janaka Siriwardena – Agni (TV Derana)
  • Namal Jayasinghe – Appachchi (Swarnawahini)

Best Tele Drama Supporting Actor

  • Nalin Pradeep Uduwela – Boralu Paara (SLRC)
  • Jayalal Rohana – Ihirunu Kiri (SLRC)
  • Jagath Manuwarna – Boralu Paara (SLRC)

Best Tele Drama Supporting Actress

  • Nathali Nanayakkara – Ihirunu Kiri (SLRC)
  • Thisuri Ywanika – Boralu Paara (SLRC)
  • Shalika Edirisinghe – Ihirunu Kiri (SLRC)

Best Tele Drama Up & Coming Actor

  • Nipuna Theekshan – Ran Sirimal (SLRC)
  • Kasun Chamara Kumanayake - Boralu Paara (SLRC)
  • Sarath Karunarathna – Agni (TV Derana)

Best Tele Drama Up & Coming Actress

  • Sajana Wanigasuriya – Agni (T V Derana)
  • Tharaka Wanniarachchi – Gopalu Arana (Swarnawahini)
  • Bimsara Premarathna – Appachchi (Swarnawahini)

Best Tele Drama Camera Director

  • Dammika Rthnayake – Appachchi (Swarnawahini)
  • Chandana Jayasinghe – Agni (T V Derana)
  • Nishantha Pradeep – Tharu Kata Ahurak (SLRC)

Best Tele Drama Editor

  • Jagath Weeratunga – Appachchi (Swarnawahini)
  • Rangana Sinharage – Amutu Miniussu (SLRC)
  • Jagath Weeratunga – Agni (TV Derana)

Best Tele Drama Art Director

  • Udeni Suboda Kumara - Amutu Miniussu (SLRC)
  • Ahaliyagoda Somathilake – Boradiya Kandura (SLRC)
  • Thusita Attanayake – Appachchi (Swarnawahini)

Best Tele Drama Makeup Artist

  • Chaminda Hewasingha – Nir Sathwayo (SLRC)
  • Wasantha Vittachchi – Boradiya Kadura (SLRC)
  • Harsha Manjula - Appachchi (Swarnawahini)

Best Tele Drama Music Director

  • Samantha Perera - Boradiya Kadura (SLRC)
  • Kasun Kalhara - Appachchi (Swarnawahini)
  • Deshank Sampath - Amutu Miniussu (SLRC)

Best Tele Drama Lyrics

  • Anoma Wijewardena – Aluth Gedera “Wara Kandulu Matu Nowena” (ITN)
  • Rasika Suraweera Arachchi - Boralu para “Sara Kal Sada Sisilal” (SLRC)
  • U B Rthnayake - Sal Mal Landa “Sal Mal Landata” (SLRC)

Best Tele Drama Vocalist

  • Nelu Adikari & Kapila Pugalarachchi – Aluth Gendera "Wara Kadulu Mathu Nowena” (ITN)
  • Samantha Perera – Boralu para “Sara Kal Sada Sisilal” (SLRC)
  • Amarasiri Peiris/Danodya Ayoni Yapa - Sal Mal Landa “Era Batu Taruwata Ingi Bingi Kara Kara” (SLRC)

Best Television Children’s Programme

  • Podi Hamuduruwo – Athula Ransirilal (SLRC)
  • Akuru Yaluwo – Malathi Weerasinghe (SLRC)
  • Man Asai Mata Kiyanna – Janaka Sujeewa Jayakody (SLRC)

Best Television Musical Programme

  • Suhani Rath – Vinitha Karunarathna (SLRC)
  • Thun Helaye Mangalyaya – Mahesh Nissanka (SLRC)
  • Sadu Nada – Nuwan Sri Jayawickrema (Swaranwahini)

Best Television Educational Programme

  • Patiba – Ranjeewa Baddawithana (TV Derana)
  • Akura Siritha – Mangala Wijayarathna (SLRC)
  • Krushikarma Vidyawa – Sirimalee Alahakoon (SLRC)

Best Television Magazine Programme

  • Ethera Methera – Prabath Kularathna (SLRC)
  • Puduma Hatha – Anura Bandara (Swarnawahini)
  • Aruma Puduma Roda Hatara – Namal Suriyabandara/Chandena Senevirthna(SLRC)

Best Television Current Affairs Programme

  • Welagedera – Amitha Danangoda (Swarnawahini)
  • Rividina Arunella – Srimali Alahakone (SLRC)
  • Yaldevi – Prasanna Jayasinha (SLRC)

Best Television Documentary

  • Nelu Wasanthaka – Pujitha Dissanayake (SLRC)
  • Kwai Gange Pala – Namal Presanna (SLRC)
  • Pinsari (Sanchi) – P U D Perera (ITN)

Best Television Sports Programme

  • Kreeda Mathaka Satahana – Kumari Manel (SLRC)
  • Gammadde Keli Sellam – Saddamangala Suriyabandara/Prasanna Maddumage (C S N )
  • Sport News – Manjula Basnayake (Swarnawahini)

 

HOME | THE AWARD | HISTORY | MEDIA CENTER | WINNERS | GALLERY |TESTIMONIAL | CONTACT US | BLOG

Copyright ©2012 Sumathi Awards All Rights Reserved.

Powered by   enspirer